Najrzadsza mitologia Słowian dla dzieci

Wydanie tej książki przeszło niezauważenie, wcześniej nie wiedziałem dlaczego, ale teraz już wiem. Skatalogowana jako literatura dla dzieci, wyszła w zaledwie 20 egzemplarzach. Książka „Niebieski kamień: Ilustrowana mitologia Słowian”, autorstwa Adama Rozmarynowskiego, z ilustracjami Małgorzaty Fürst, została wydana w Warszawie w 2021 roku sumptem własnym.

Autor, czyli Adam Rozmarynowski, nie jest chyba jakoś bardzo znany jako pisarz, ale to dlatego, że jest autorem kilku książek wydanych właśnie w takich mikroskopijnych nakładach. Do tej pory wydał kilka tomików wierszy i opowiadań: „Morze w Costa Ballena i inne opowiadania”, Warszawa 2017; „Słowa niepotrzebne”, Warszawa 2017; „Białe pustkowia”, Warszawa 2018; „Ślady” (we współautorstwie z Wojciechem Grochałą), Warszawa 2020; „À la romaine”, Warszawa 2020; oraz z ilustracjami Małgorzaty Furst: „Książęce zaślubiny”, Warszawa 2020 i „Krótka bajka o Fofinkach”, Warszawa 2020. „Niebieski kamień” z 2021 jest najnowszym tytułem z ilustracjami tej ilustratorki, który rozszedł się głównie w kręgu znajomych i przyjaciół, a tylko (!) 2 egzemplarze trafiły do polskich bibliotek (BN i BJ) jako egzemplarze obowiązkowe.

Coś o samej książce? Na pewno jest zależna od „Mitologii Słowian” J. Bobrowskiego i M. Wrony. Co zresztą przyznaje sam autor, pisząc: „Autorzy są wdzięczni autorom książki… (Wronie i Bobrowskiemu) za twórcze inspiracje i wielce udane przetworzenie źródeł, w tym „Mitologii Słowian” A. Gieysztora. Autorzy niniejszej publikacji odeszli od pierwowzorów jeszcze dalej”.

Fabuła zaczyna się od mitu o Perunie, który płynął wieki całe w łódce po bezbrzeżnym morzu… i nudził się sromotnie, a z tych nudów ciskał błyskawice do wody – ot tak, dla zabawy. Następnie mamy wątek Peruna i Welesa, jest motyw nurkowania, wydobycia piasku, od którego… ziemia spęczniała, stwardniała i w ten sposób pojawił się pierwszy stały ląd na powierzchni oceanu. Czyli tak jak w niemal wszystkich fabularyzowanych wersjach mitów słowiańskich, jakie dotąd się ukazały. Kolejne rozdziały to: Żmij i Smok; Dadźbóg i kogut; Mokosz; Południca; Kwiat paproci; Wilkołaki; Wodnik; Syreny; Świtezianka.

Tak jak już wspomniałem, książka jest wydana w bardzo niskim nakładzie, dlatego jest praktycznie niedostępna (no chyba, że komuś chce się siedzieć w bibliotece, ale są tylko dwie biblioteki w Polsce, które mają tę książkę w zbiorach). Trochę szkoda, bo gdyby nakład był większy, zainteresowanie byłoby na pewno spore.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s