Muzea mitologii Słowian cz. 2

Muzeum Marzann w Podolu Małym

Muzeum Marzann odwiedziłem latem 2007 albo 2008 roku. Kilkaset słomianych chochołów – symboli odchodzącej zimy można było oglądać w „Stodole Sztuki” w Podolu Małym, małej wsi niedaleko Słupska. Różnobarwne marzanny – zarówno tradycyjne, słomiane, jak i straszne i upiorne kukły przez kilka lat były jedną z atrakcji turystycznych gminy Dębnica Kaszubska i jedyną taką kolekcją w Polsce i w Europie.

fot. Piotr Kawałek
Otwarcie Muzeum Marzanny, w lipcu 2003 r. (fot. Piotr Kawałek)

Na pomysł zorganizowania nietypowego muzeum wpadli pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Dębnicy Kaszubskiej. Wszystko zaczęło się od tego, że po każdej edycji powiatowego konkursu „Forma przestrzenna Marzanna” zostawało dużo prac konkursowych, z którymi nie wiadomo było, co zrobić. Za każdym razem po ekspozycji marzanny były chowane na strych GOKu w Dębnicy Kaszubskiej, ale  po jakimś czasie było ich już tyle, że miejsca przestało wystarczać. Więc w 2003 r. zaczęła działać galeria „Stodoła Sztuki”, która znajdowała się w… nieużywanej stodole. Kolekcja kukieł powstawała 3 lata. Najpierw trafiły tam marzanny z konkursów z poprzednich lat, a potem co roku dowożono nowe.

Stodołę, w której znajdowała się ekspozycja, w Podolu Małym, użyczyła jedna z rodzin, która opiekowała się kolekcją. Pieniądze na remont i wyposażenie dał wójt, drugie tyle dołożyła Fundacja Wspierania Wsi w ramach projektu Kultura Bliska. Dużo pomogli też mieszkańcy, dzięki którym udało się uprzątnąć teren i udostępnić kolekcję zwiedzającym. Na potrzeby muzeum wykorzystano też plac przed stodołą – organizowano tu kiermasze rękodzieła, potraw regionalnych, spotkania artystów, warsztaty rzeźbiarskie. W samej stodole oprócz „eksponatów” zgromadzono stare maszyny, urządzenia rolnicze i podręczne narzędzia, które zwykle stały w takiej wiejskiej stodole i były używane w pracach polowych.

Stodoła Sztuki w 2006 r. (fot. Jan Maziejuk)
Stodoła Sztuki w 2006 r. (fot. Jan Maziejuk)

W lipcu 2003 r. otwarcie Stodoły Sztuki połączone było z obchodami Dnia Podola Małego, podczas którego odbyło się kilka innych imprez, m.in. rozstrzygnięto konkurs na króla i królową… jagód, zorganizowano pokazy mody marzan nowej, występy dzieci ze świetlicy wiejskiej itp. W 2006 r. zorganizowano tu V Powiatowe Obchody Dnia Działacza, z występami wiejskich poetów i festynami.

Muzeum cieszyło się sporym zainteresowaniem turystów – w sezonie „tętniło życiem”, a do Podola Małego zjeżdżały wycieczki z całego kraju, a nawet zaglądali tam turyści z zagranicy.

W 2003 r., kiedy otwierano muzeum, było 116 słomianych marzann – prac konkursowych zgłoszonych na konkurs „Forma przestrzenna Marzanna” przez dzieci i dorosłych z całego powiatu słupskiego, który organizowany był co roku 1 dnia wiosny. W 2004 r. było ich już 300. Ile zebrano ich do 2009 r., kiedy muzeum zamknięto, nie wiadomo, ale na pewno ponad pół tysiąca. Trochę szkoda, że muzeum już nie istnieje. Same marzanny zostały zniszczone po tym jak stodołę opanowała plaga gryzoni.

 

P1040982

 

stodola1

 

stodola2

stodola3

stodola4

stodola5

stodola7

stodola8

stodola9

Fot. Urząd Gminy Dębnica Kaszubska

 

Źródła:

Bartosz Arszyński, Muzeum marzann, Informator Słupski nr 3 (20-21), 2004, s. 20.

Z. Babiarz-Zych, Powiatowe Obchody Dębnicy Kaszubskiej, Powiat Słupski – Biuletyn Informacyjny 62-63 (2006), s. 20-21

Piotr Kawałek, Marzanny w stodole, Głos Pomorza, lipiec nr 169 (2003), s. 13

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s